Styl loftowy cechuje surowość i industrialny charakter, który nawiązuje do przemysłowych hal i magazynów dawnych fabryk. Z upływem czasu styl ten zaczął ewoluować i obecnie jest obecny w różnych wariantach i interpretacjach. W niniejszym artykule przybliżymy najważniejsze cechy stylu loftowego i postaramy się odpowiedzieć na pytanie dlaczego styl loftowy jest tak pożądanym trendem w aranżacji wnętrz.

W tym wpisie znajdziesz wskazówki jak stworzyć efektowne i stylowe wnętrze w stylu loftowym. Jak wybrać meble, dodatki i oświetlenie. Poruszymy także kwestię związaną z kolorystyką i materiałami wykończeniowymi do aranżacji przestrzeni. Przedstawiamy także podstawowy wariant stylu loftowego, czyli styl nowojorski. Jeśli jesteś ciekawy jakie odtworzyć styl loftowy we własnym mieszkaniu - zapraszamy do lektury!

Industrializacja, która miała miejsce w drugiej połowie XIX wieku zmieniła zarówno społeczeństwo jak i architekturę. Rozwój przemysłu przyczynił się do szybkiego rozwoju miast, co pociągnęło za sobą wiele zmian w kulturze, stylu życia i architekturze. Wpływ industrializacji na społeczeństwo i architekturę był ogromny i można go dostrzec do dziś. Zmiany te zrewolucjonizowały sposób, w jaki ludzie żyją i pracują, a także wpłynęły na rozwój dzisiejszej architektury i krajobrazu miejskiego. 

Styl loftowy

Głównymi cechami stylu loftowego są: prostota i minimalizm. We wnętrzach loftowych stosowane są nieobrobione materiały takie jak beton i cegła, uzupełniane drewnem i metalem. Wnętrza loftowe zyskują niepowtarzalny charakter, dzięki wykorzystaniu oryginalnych mebli i dodatków. Do wyposażenia wnętrz często wykorzystywane są meble z recyklingu poddane renowacji.

Minimalizm stosuje się także w wykończeniu przestrzeni wykorzystując surowe betonowe tynki, czy natynkowe instalacje.

Meble i dodatki w stylu loftowym nawiązują do wyposażenia hal fabrycznych, co nadaje wnetrzom niepowtarzalny styl. Wybierając produkty do swojego wnętrza zwróć uwagę na oświetlenie. Tu sprawdzą się lampy z metalowymi abażurami, elementami szkła, czy z wyeksponowaną żarówką.

W stylu loftowym duże znaczenie odgrywa przestrzeń i otwarcie pomieszczeń. Wysokie sufity i brak podziałów ściankami działowymi to cechy charakterystyczne dla loftowego stylu.

Kolorystyka w tym stylu jest kontrastowa, jako bazę stosowane są neutralne odcienie szarości, bieli i beżu, natomiast w kontrze stoją mocne kolory np. czerwony, niebieski, czy żółty.

Oryginalny i nietuzinkowy styl lofotwy sprawia, że wnętrza urządzone w tym kierunku posiadają unikalną tożsamość.

  • otwarta przestrzeń
  • oryginalne oświetlenie
  • wyjątkowe dodatki
  • kontrasty
Styl nowojorski

Styl loftowy nowojorski to jeden z najbardziej rozpoznawany stylów urządzania wnętrz. Styl industrialny obecny we współczesnych wnętrzach to wynik jednej z najcięższych recesji w USA w latach 50 tych XX wieku. Ten styl wywodzi się z okresu renowacji starych magazynów i fabryk w Nowym Jorku, które z czasem przekształcono w najbardziej luksusowe mieszkania. Charakterystyczne dla stylu loftowego nowojorskiej jest zachowanie oryginalnej struktury budynku, zawierającej duże okna oraz wysokie sufity. 

Styl loftowy z odrobiną

We wnętrzach loftowych panuje minimalizm i proste formy. Oprócz wykorzystania naturalnych materiałów takich jak: drewno, czy naturalne tkaniny warto wprowadzić do wnętrza odrobinę świeżości dzięki akcentom w postaci naturalnych roślin. W większych przestrzeniach sprawdzą się: draceny, fikusy lub monstery, natomiast do mniejszych warto wybrać rośliny, które zmieszczą się na parapecie okiennym.

Charakterystyka stylu loftowego - jak urządzić loftowe wnętrze?