Materiały niezmiennie popularne w architekturze wnętrz industrialnych

Historia i rozwój stosowania przeszkleń stalowo-szklanych

Stal i szkło jako podstawowe materiały w architekturze wnętrz

Obecnie szkło jako powszechny i ogólnodostępny materiał zyskało wiele zastosowań w pomieszczeniach mieszkalnych jako element ścianek działowych, balustrad i drzwi. Podobnie jak szkło również stal stała się łatwo dostępna i popularna we wnętrzach wraz z rozwojem przemysłu. Pierwsze konstrukcje stalowo szklane pojawiły się w pomieszczeniach w XIX. Początkowo stalowo-szklane ścianki wykorzystywane były do podziału przestronnych hal fabrycznych i magazynów.

Przemysłowa rewolucja i technologia wytwarzania szkła float

Stal i szkło to materiały, które od wielu lat są niezmienne bardzo popularne w architekturze wnętrz. Początek stosowania przeszkleń stalowo-szklanych we wnętrzach jest związany z okresem rewolucji przemysłowej i opracowaniem technologii wytwarzania szkła float, co umożliwiło stosowanie dużych płaskich przezroczystych tafli szklanych. Metoda produkcji szkła ciągnionego sprawiła, że szkło, które wcześniej było dobrem luksusowym zaczęło pojawiać się w większości obiektów.

Zastosowanie w pomieszczeniach mieszkalnych i reprezentacyjnych obiektach

Oranżerie i metalowo-szklane konstrukcje

Wiele reprezentacyjnych obiektów zyskało w tym czasie metalowo-szklane fasady i świetliki. W czasach wiktoriańskich rozwinęła się także moda na oranżerie o metalowo szklanych konstrukcjach. Piękne, przeszklone pawilony zdobiły ogrody arystokratycznych rezydencji i umożliwiały uprawę roślin z całego świata. Zastosowanie stali i szkła wprowadzało do architektury element lekkości i elegancji. Jednym z przykładów wiktoriańskiej architektury jest oranżeria znajdująca się w Sheffield.Podobnie jak szkło również stal stała się łatwo dostępna i popularna we wnętrzach wraz z rozwojem przemysłu. Pierwsze konstrukcje stalowo szklane pojawiły się w pomieszczeniach w XIX. Początkowo stalowo-szklane ścianki wykorzystywane były do podziału przestronnych hal fabrycznych i magazynów.

Przestronne wnętrza pełne światła i przestrzeni

Szkło i stal jako powszechnie stosowane materiały

Podobnie jak szkło również stal stała się łatwo dostępna i popularna we wnętrzach wraz z rozwojem przemysłu. Pierwsze konstrukcje stalowo szklane pojawiły się w pomieszczeniach w XIX. Początkowo stalowo-szklane ścianki wykorzystywane były do podziału przestronnych hal fabrycznych i magazynów.

Trend aranżacji przestrzeni w stylu industrialnym

Styl loftowy - wpływ recesji na przestrzeń miast

Styl loftowy w architekturze wnętrz jest pokłosiem jednej z najcięższy recesji w Stanach Zjednoczonych. Upadek przemysłu w jego początkowej postaci doprowadził do konieczności przekształceń również przestrzeni miast. Dzielnice przemysłowe początkowo opuszczone stopniowo zastępowane zostawały mieszkaniami. W wyniku przemian społeczno-gospodarczych nie tylko w USA, ale również w Europie styl industrialny stał się dla architektów źródłem inspiracji do kształtowania nowoczesnych wnętrz. Trend aranżacji przestrzeni w stylu industrialnym widoczny jest również we współczesnej architekturze Warszawy. Historię miejsca wykorzystano w ostatnim czasie między innymi do rewitalizacji takich obiektów jak Fabryka Norblina, Centrum Praskie Koneser, czy Elektrownia Powiśle.

Eksperymentowanie z zastosowaniem szkła i stali

Szklane ścianki działowe i stalowe balustrady

Z upływem lat, szkło i stał stały się bardzo istotnym elementem, a architekci zaczęli eksperymentować z ich zastosowanie. To pozwoliło na powstawanie przestronnych wnętrz, pełnych światła i przestrzeni.

Przestrzenne, jasne i stylowe wnętrza

Stal i szkło - nieodłączne elementy nowoczesnych wnętrz

Obecnie, stal i szkło to jedne z podstawowych materiałów w architekturze wnętrz. Szklane ścianki działowe to sposób na podział przestrzeni nie blokujący dostępności światła, natomiast stalowe balustrady i szklane drzwi dodają wnętrzom nowoczesnego stylu.

Podsumowanie: Stal i szkło w dzisiejszych trendach

Podsumowując materiały takie jak stal i szkło są obecnie nieodłącznymi elementami wyposażenia wnętrz. Popularność zyskały w okresie rewolucji przemysłowej, a dziś są podstawowym budulcem w nowoczesnych domach. Dzięki nim powstają przestronne, jasne i stylowe wnętrza, które doskonale wpisują się w dzisiejsze trendy.

Stal i szkło we wnętrzach - jakie materiały stosuje się we wnętrzach industrialnych?