Drzwi loftowe to obok drzwi z drewna i materiałów drewnopochodnych najbardziej popularne rozwiązanie w wystroju wnętrz. Jednym z powodów, dla których wiele osób decyduje się na takie drzwi, jest ich stylowy wygląd, który doskonale pasuje do nowoczesnych wnętrz. Jeżeli zastanawiasz się, czy drzwi drzwi loftowe mają właściwości wyciszające pomieszczenie? W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

1. Szkło w drzwiach loftowych:

Drzwi loftowe mogą być wykonane w różnych rodzajach konstrukcji, co wpływa na ich zdolność do tłumienia dźwięków. Drzwi stalowo-szklane loftowe z naszej pracowni w porównaniu do drzwi wykonanych z materiałów takich jak MDF w naszej subiektywnej ocenie izolują pomieszczenie od hałasów w podobnym zakresie. Drzwi GDEL posiadają pojedyncze szklenie, które w mniejszym stopniu ogranicza przenikanie dźwięków niż na przykład szyby zespolone w oknach zewnętrznych.

W celu zwiększenia tłumienia dźwięków w drzwiach loftowych mogłoby zostać zastosowane na przykład grubsze szkło. Przy czym szkło laminowane (bezpieczne) - tłumi dźwięki w większym stopniu w porównaniu do szkła monolitycznego o tej samej grubości. Zwiększenie grubości szkła to także wzrost wagi drzwi i wcale nie oznacza całkowitego wyciszenia pomieszczenia. To także znaczny wzrost ceny drzwi. Na rynku dostępne są również szkła o właściwościach zapewniających izolacyjność akustyczną i wpływające na tłumienie dźwięków. Jednak są to rozwiązania najczęściej dedykowane do okien z szybami zespolonymi. 

2. Konstrukcja i rozwiązania techniczne:

Ze względu na konstrukcję drzwi loftowe GDEL nawet przy zastosowaniu szkła o lepszych parametrach w zakresie tłumienia dźwięków nie wyciszą całkowicie pomieszczenia. Finalnie o tłumieniu dźwięków decyduje nie tylko rodzaj szkła, ale również konstrukcja profili, dodatkowe uszczelki itd. Kolejnym ważnym aspektem od którego zależy izolacja akustyczna jest także sposób montażu. 

W pracowni GDEL szkło jest wklejane w metalowe ramy, bez stosowania uszczelek. W przypadku drzwi loftowych charakterystyczny jest metaliczny dźwięk dotykających o siebie stalowych elementów konstrukcji. Wyraźne jest to szczególnie w przypadku drzwi przesuwnych z industrialną prowadnicą. Natomiast w ofercie posiadamy również prowadnice, które umożliwiają cichszą pracę skrzydła. Dla drzwi wykonywanych w naszej pracowni nie są określane parametry izolacyjności akustycznej, są to produkty wykonywane wyłączenie na indywidualne zamówienie.

Ostatecznie, dobrze jest wziąć pod uwagę fakt, że drzwi loftowe nawet jeśli są wykonane z solidnych materiałów i prawidłowo zamontowane, nie są w stanie całkowicie wyeliminować hałasu. Jeśli istotne jest uzyskanie efektu maksymalnego wyciszenia, warto także sięgnąć po inne rozwiązania, takie jak miękkie dywany, czy grube zasłony.