Drzwi loftowe to coraz popularniejsze rozwiązanie w nowoczesnym designie wnętrz. Charakteryzują się one minimalistycznym stylem, dużymi przeszkleniami oraz nietypowymi formami. Jednym z kluczowych elementów drzwi loftowych jest ościeżnica, zwana potocznie futryną lub framugą.
Ościeżnica definicja
Ościeżnica to nieruchoma rama osadzona w ościeży, czyli wewnętrznej krawędzi otworu ściany budynku, zarówno w przypadku otworów okiennych, jak i drzwiowych. Ościeżnica drzwiowa różni się od okiennej tym, że ma tylko trzy boki: dwa stojaki i nadproże. Czwarty bok tworzy tzw. ślepy próg. Do ościeżnicy montuje się na zawiasach skrzydła drzwiowe lub okienne.
Nazewnictwo ościeżnicy może być nieco mylące. Potocznie często używane są terminy futryna lub ramka do określenia ościeżnicy, jednak w specjalistycznych publikacjach określa się takie nazwy jako błędne. Ramiakiem natomiast określa się element konstrukcyjny skrzydła okiennego lub drzwiowego. Istnieje również termin oboknie, który jest inną nazwą na ościeżnicę okienną. Warto zaznaczyć, że ościeżnica bywa również mylona z framugą.
Ościeżnica - budowa
Ościeżnica może być wykonana z różnych materiałów, takich jak drewno lub metal. Składa się z kilku elementów, takich jak nadproże, czyli element poziomy górny, próg - element poziomy dolny oraz belka zamkowa - element pionowy od strony zamka i belka zawiasowa element pionowy od strony zawiasów. Opcjonalnie może być doposażona w słupek, czyli środkowy pionowy element połączony z biernym lub czynnym skrzydłem, oraz inne elementy dekoracyjne i funkcjonalne, takie jak opaski wykończeniowe
Pracownia GDEL realizuje drzwi z ościeżnicą z profili stalowych o przekroju kwadratowym 40x40mm i prostokątnym 40x20 mm. Ościeżnica może być również wykonana opcjonalnie z blachy stalowej i kątowników - zależnie od grubości ściany. Jest też możliwość dodatkowego wykończenia glifów opaskami z blachy.
Podział ościeżnic drzwiowych
Ościeżnice drzwiowe można podzielić i rozróżnić ze względu na wiele cech, takich jak miejsce montażu, profil ościeżnicy, specjalistyczne zastosowanie, materiał użyty do produkcji, rozmiar ościeżnicy, rodzaj domyku/docisku, liczba uszczelek, rodzaj zamków, rodzaj zabezpieczenia antywłamaniowego/przeciwwyważeniowego, rodzaj wykończenia powierzchni zewnętrznej ościeżnicy, rodzaj zastosowanych zawiasów oraz zastosowane akcesoria dodatkowe.
Wybór odpowiedniej ościeżnicy do drzwi loftowych zależy od preferencji estetycznych, funkcjonalności oraz specyfiki pomieszczenia, w którym będą zamontowane. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie ościeżnicy do reszty wystroju wnętrza.
Zastosowanie ościeżnic do drzwi metalowych
Pracownia GDEL oferuje tradycyjną stolarkę drzwiową wewnętrzną. Drzwi loftowe produkowane są wraz z ościeżnicą ze stali czarnej, lakierowanej na wybrany przez klienta kolor. Ze względu na surowy charakter stylistyki loftowej w ościeżnicy nie są stosowane uszczelki. Ościeżnice drzwi loftowych podczas montażu kotwione są do ścian, co zapewnia trwałość i stabilność oraz wysoki komfort użytkowania drzwi metalowo szklanych.
Ościeżnica to istotny elementy drzwi loftowych, które nie tylko wpływają na ich wygląd, ale także na funkcjonalność i bezpieczeństwo. Dlatego warto wybrać te, które najlepiej spełniają nasze oczekiwania i potrzeby.