Art Nouveau - styl architektoniczny i artystyczny

Wpływ Art Nouveau na współczesną architekturę

Art Nouveau, znana również jako secesja, to styl architektoniczny i artystyczny, który rozkwitł pod koniec XIX wieku i na początku XX wieku, głównie w Europie i Stanach Zjednoczonych. Był to ruch reakcji na dominujący w tamtym czasie neoklasycyzm i historyzm.

Charakterystyczne cechy Art Nouveau

Art Nouveau charakteryzował się organicznymi kształtami, płynnymi liniami, asymetrią oraz inspiracją naturą i roślinnością. Ten styl sztuki i architektury zdobył popularność głównie w budownictwie mieszkaniowym, ale także w projektowaniu mebli, biżuterii, szkła, plakatów i innych dziedzinach artystycznych.

Organiczne kształty i płynne linie

Inspiracja naturą i roślinnością

W architekturze Art Nouveau często spotyka się elementy takie jak falujące linie, dekoracyjne ornamenty, kute balustrady, kolorowe witraże, mozaiki oraz motywy roślinne i zwierzęce. Wiele budynków w stylu Art Nouveau cechuje się unikalnymi fasadami, ozdobnymi detalami i artystycznym podejściem do projektowania zarówno wnętrz, jak i elewacji.

Falujące linie i dekoracyjne ornamenty

Kolorowe witraże i motywy roślinne

Art Nouveau odegrało ważną rolę w rozwoju nowoczesnej architektury i sztuki, a jego wpływy są widoczne do dziś. Wiele zabytkowych budynków z tego okresu nadal zachowuje swój urok i jest atrakcyjnym elementem krajobrazu wielu miast na całym świecie.

Zachowane zabytkowe budynki i ich urok

Elementy Art Nouveau w architekturze

Art Nouveau to styl architektoniczny i artystyczny, który odegrał ważną rolę w rozwoju nowoczesnej architektury i sztuki, pozostawiając trwały ślad w krajobrazie wielu miast. Podążamy za nowoczesnymi trendami, a dzięki współpracy z architektami wnętrz mamy przyjemność uczestniczyć w niezwykłym realizacjach. W swoich konstrukcjach stosujemy elementy z giętego metalu, co pozwala nam na tworzenie wyjątkowych drzwi loftowych zawierających łuki. Realizujemy zarówno drzwi zawierające łukowe szprosy jak i skrzydła dedykowane do łukowych nadproży.

 

Odkryj piękno Art Nouveau w nowoczesnym wydaniu i sprawdź konstrukcje stalowe do wnętrz z pracowni GDEL!

Art Nouveau: Elegancja w architekturze i designie